“Lucifer” er den nye, australske bi blevet navngivet – på grund af hornene. Men vi har faktisk også en bi med horn i Danmark – den røde murerbi, som er en af de flittigste bier til at flytte ind i bihoteller.
Her i november 2025 går historien om den nyfundne bi i Australien verden rundt – fordi den australske bi-forsker, Kit Pendergast, har navngivet den “Lucifer”, på grund af de horn hunbien har i ansigtet.

Men da forskeren delte nyheden om den helt nye biart tilbage i april, var der ingen der tog notits af det.
Navnet, Lucifer, fik den af bi-ekspert, Kit Pendergast – fordi hun sad og så tv-serien af samme navn på Netflix, og hornene mindede hende om hovedpersonen, og så kan det nok være, at historien om den nye bi gik viralt.
Et eller andet sted er det jo sørgeligt, at medierne først “slår til”, når de kan knytte Netflix og djævlen ind i historien – men sådan er verden af idag.
Fordelen er, at det giver forskere som Kit Pendergast en mulighed for at rette spotlightet mod det virkelige problem:
At vi er nødt til at redde disse biers levesteder, hvis biarter ikke skal uddø – inden vi overhovedet har fundet ud af, at de er her.
Den nye biart er fundet i et minidistrikt i det sydvestlige Australien.
“Because the new species was found in the same small area as the endangered wildflower, both could be at risk from habitat disturbance and other threatening processes like climate change,” she said, adding that many mining companies do not include native bees when assessing the environmental impact of their operations.
“So we may be missing undescribed species, including those that play crucial roles in supporting threatened plants and ecosystems. Without knowing which native bees exist and what plants they depend on, we risk losing both before we even realise they’re there.”
Så kunne man jo godt ønske, at vi havde nogle mere fantasifulde bi-eksperter her i landet – for det er dem, som navngiver biarter.
For den meget almindelige bi med horn, som vi har i Danmark, hedder blot “rød murerbi” – eller Osmia bicornis på latin. (Bicornis betyder to horn).
Den kan du se et billede af her, taget i Plan Bi´s lille Bi-Have i Jægerspris :

“Desværre” hedder den jo så blot rød murerbi.
En sjov bi alle kan komme til at se
Rød murerbi har alle danske haveejere god mulighed for at få at se på egen matrikel, for den er nemlig en af de biarter, som er allergladest for at flytte ind i et bihotel.
Se vores udvalg af gode, danskproducerede bihoteller HER:

Hvorfor har disse bier horn?
Det er kun hunbierne, der har disse “horn” – både hos “Lucifer” og den røde murerbi.
Hornene bruger hunnen til at forsvare sig med, når hun er inde i sin redegang, som du kan se i denne lille video, hvor to hunner af rød murerbi slås om den samme redegang. Der er både horn og brod i sving:
Murerbien bruger også sine horn til at “stampe” det våde lerjord, som hun konstruerer sine redeceller af, på plads.
Hornene er også en stor hjælp, når de nyklækkede hunbier skal ud gennem det, nu indtørrede, ler året efter. (Enhver, der har prøvet af skille en juledekoration ad, ved, hvor hårdt ler bliver, når det er tørt.
VI ØNSKER AUSTRALIEN OG KIT PENDERGAST STORT TILLYKKE MED FUNDET AF “LUCIFER”.
Du kan læse mere om fundet – og bien – HER:
https://jhr.pensoft.net/article/166350/
Vilde bier er de mest truede dyr i verden
STØT PLAN BI
Vi er den eneste naturorganisation i Danmark, som arbejder helhjertet for vilde bier:
https://planbi.dk/stoet/
